Yeni CNC Operatörlerinin Bilmesi Gereken 5 Şey


Giriş

Her ne kadar ülkemiz işsizlik sorunları ile mücadele eden bir ülke olsa da üretim yapan firmalar nitelikli CNC operatörleri bulmak konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Bu nedenle firmalar genel olarak deneyimli operatörler yerine mesleğe ilgi duyan ve deneyimsiz çalışanlar işe almak ve onları sıfırdan eğitmek durumunda kalıyorlar.

Bu durumu göz önüne aldığımızda CNC operatör adaylarının CNC makinelerinde deneyim kazanmaya başlamadan önce bilmesi gereken beş konu var.

Atölye Güvenliği

Öncelikle ve en önemlisi üretime yeni başlayanlar atölyenin tehlikeli bir yer olduğunu anlamalıdır. Operatör olarak kullanmanız gereken güvenlik ekipmanlarını ve uymanız gereken güvenlik uygulamalarına hakim olmalısınız. Ayrıca çalıştığınız şirketin varsa yürürlükte olan ek güvenlik tedbirlerini de anlamanız ve uygulamanız gerekir.

Genel – Basit Matematik

Her ne kadar hesap makineleri hayatımızı kolaylaştırsa da basit aritmetik işlemleri hesap makinesine ihtiyaç duymadan yapabilmek yeni başlayanlar için önemli bir gerekliliktir. Toplama, çıkarma, çarpma, bölme, negatif ve pozitif sayılar ile işlem yapmak özellikle iş parçası sıfırlarken veya takım ofseti ayarlar iken sıklıkla kullanılacak işlemlerdir. Bu işlemleri hesap makinesi olmadan yapabilmek iş parçasını üretime hazır hale getirmeyi hızlandıracak ve ayrıca size katma değer katacaktır. İlave olarak her ne kadar ülkemizde sıklıkla kullanılmıyor olsa da inç ölçü sistemi hakkında fikir sahibi olmak da fayda sağlayacaktır.

Teknik Resim Okuma ve Yorumlama

CNC makineleri ile çalışan herkes 2D ve 3D iş parçası resimlerini okuyabilmeli ve yorumlayabilmelidir. Çizgi türleri ( hafif koyu, koyu, kesik, kesik noktalı vs.. ) ve genel teknik resim kuralları hakkında bilgi sahibi olmak iş parçasını doğru yorumlamak ve üretmek adına çok önemlidir. Numune parçalar ve ölçüm için kullanılan mastarlar her ne kadar işleri kolaylaştırıyor olsa da teknik resim okuma ve yorumlama becerisi her CNC operatöründe aranan niteliklerin başında gelmektedir.

Tolerans Okuma ve Yorumlama

Yeni başlayan arkadaşlarımız her iş parçasının (üretilmiş veya prototip olsun) belirli bir hata miktarına sahip olduğunu bilmelidir. CNC operatörleri için en önemli tolerans ölçü toleransıdır ( Bunun dışında yüzey toleransı, sertlik toleransı gibi değerler de mevcuttur. ). Ölçü toleransları üç şekilde olabilmektedir.

  1. Artı veya eksi bir değer
  2. Artı ve eksi bir değer
  3. Yüksek veya düşük limit

Bahsi geçen toleranslar firma veya genel olarak iş parçasına göre değişkenlik gösterebilir. Üretimin her aşamasında bu toleranslar hakkında bilgi sahibi olmak ve üretilen iş parçasının bu toleranslar dahilinde olduğundan emin olmak oldukça önemlidir.

Herhangi bir iş parçasını ölçtüğünüzde ve herhangi bir tolerans sorunu ile karşılaşmanız durumunda da konuyu doğru yorumlamak ve nasıl tedbir alacağınızı bilmek önemlidir. Mevcut ölçü hataları karşısında sebepleri iyi analiz etmek ( takım aşınması, program hatası, yanlış sıfırlama veya ofset hatası vs.. ) ve bunlara istinaden nasıl tedbir alınacağını bilmek de yeni başlayan CNC operatörleri için önemli bir gerekliliktir.

Ölçüm Cihazları Kullanımı

CNC makineleri çok hassas iş parçalarını üretmek için kullanılan makinelerdir ancak üretilen iş parçasının ölçü aleti ile kontrol edilmesi yine operatörün sorumluluğundadır. İlgili ölçümün yapılması, sorun görülmesi durumunda makineye ofset vermek veya programda değişiklik yapmak iş hayatı boyunca sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Dolayısı ile yeni başlayan CNC operatörlerinin kumpas, mikrometre ve delik kompratörü gibi ölçü cihazlarını nasıl ayarlayacağı ve kullanacağını bilmesi olmazsa olmaz gerekliliklerin başında gelmektedir.Ölçüm cihazlarının nasıl kullanılacağını teorik olarak bilmek ve sıklıkla pratik yaparak doğru tutmak ve doğru yorumlamak konusunda sürekli deneyim kazanmak oldukça önemlidir.