Mitsubishi CNC | NC Explorer Download ve Kurulum Ayarları

NC Explorer

Mitsubishi M70, M700, M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinde veri alışverişinin IC-CARD yada HDD paylaşımı ile nasıl yapılacağını, NC Explorer programının nasıl kurulup ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağımız bu yazımızda öncelikle bu kontroller arasında veri alışverişi bakımından nasıl farklar olduğunu açıklamamızda fayda olacaktır.

 • M70, M700, M80, M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin her ikisinde de yüksek hızda Ethernet bağlantısı bulunmaktadır. Ethernet yolu ile CNC makineye bilgisayardan program kopyalamak, uzaktan kontrol ile makinenizi kontrol etmek vs… gibi işlemler için ekstra bir donanıma ihtiyaç duyulmamaktadır.

 • Mevcut bağlantı ve veri saklama birimi M700VW ve M800W serisi üzerinde standart olarak bulunan yüksek kapasiteli HDD sayesinde, M70, M700VS, M80 ve M800S serisi CNC kontrol ünitelerinde ise sizin tercih edeceğiniz kapasitede bir depolama kartı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ( M70 serisinde CF, M80 serisinde ise SD kart kullanılmaktadır.)

 • M70 kontrol ünitesinde bu yuvayı kullanmak için PCMCIA adaptöre ihtiyaç duymazsınız, ayrıca yazımızda bahsi geçen her kontrol ünitesinde kartı taktıktan sonra ekran kapağını kapatabileceğiniz için olası kaza ve hasarlarında önüne geçmiş olursunuz.

 • Bağlantıyı sağlamak için eski adı ile Mitsubishi Cnc Network, yeni ismi ile NC Explorer programını kullanabilirsiniz. Diğer programlardan farklı olarak NC explorer programı sadece sizin taktığınız karta değil, ayrıca NC hafızasına da ulaşmanıza olanak sağlar. Kurulumu ve yapılandırılması kolay ve kullanışlıdır.

 • NC Explorer programının yeni versiyonu (aşağıdan indirilebilir) 64 Bit işletim sistemleri ile, ayrıca M70 ve M80 serisi Mitsubishi CNC kontrol üniteleri ile uyumludur. Mitsubishi Electric firması tarafından geliştirilmiştir ve ücretsizdir.

NC Explorer İndir ( Resmi Link ve Ücretsiz )

Yukarıda verdiğimiz bilgilerden sonra artık bağlantıyı gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan kablo ve bilgisayar gibi hazırlıklarımızı yapalım. Bu bağlantıyı sağlamak için aşağıdaki ekipmanlara ihtiyacımız olacak.

 • PC ile Makine arasında yeterli uzunluğa sahip RJ45 Ethernet kablosu

 • NC Explorer programının yüklenebilmesi için PC

 • NC Explorer programı

Not : PC ile NC arasındaki bağlantıda Hub kullanılıyorsa kablo birebir, Hub kullanılmıyor ise kablomuz Cross (Çapraz) kablo olmalıdır.

Makine Tarafı için Ayarlar

 1. CNC Makinemizi açıp hazır hale getirdikten sonra aşağıdaki Mitsubishi CNC Monitör sayfası (Ana Sayfa) ile karşılaşıyoruz.

 1. Klavye tuşlarından MAINTE tuşuna basıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünü elde ediyoruz, ekranın altından tekrar MAINTE düğmesine basıyoruz.

 1. Aşağıdaki ekran karşımıza geliyor ve burada parolayı girmek için Psswd Input düğmesine basıyoruz ve kutuya MPARA girip INPUT tuşuna basıyoruz.

 1. Daha sonra ekranın altında bulunan en sol tuş ile bir kez geri gelip ekranın altından PARAM düğmesine basıyoruz. Daha sonra yine ekranın altındaki en sağ tuşa Ethernet Param kısmını bulana kadar basıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünü elde ediyoruz.

 1. Yukarıdaki ekran görüntüsünü elde ettik ise artık hangi parametrenin ne olduğunu açıklayabiliriz. Burada dikkat ettiğiniz üzere birden fazla IP adresi bulunmaktadır. Dolayısı ile NC-HMI-NC-PC arasındaki bağlantının ayarlarını bozmamak için burayı dikkatli okumalı ve ayarlamalarımızı ona göre yapmalıyız.

#1926 = Bu parametre NC ünitenin IP adresidir. Gerekmediği müddetçe değiştirilmez. PC tarafına yapılan ayarlamalarda burada yazan IP numarasının ilk 3 hanesini aynen kullanacağız. Örneğin burada yazan IP 192.168.0.61 olduğu için bizim PC tarafını da 192.168.0.XXX olarak ayarlamak zorundayız. Bu PC’lerde bir haberleşme standardıdır.

#1934 = HMI tarafının IP adresidir. M700VW ve M800W CNC kontrol ünitelerinde HMI PC üzerinde çalıştığından bu IP’nin kesinlikle bu şekilde kalması gereklidir. Bu IP’yi değiştirmeniz durumunda makinenizin sistemini komple silip tekrar kurmak zorunda kalırsınız. Kesinlikle değiştirmeyiniz.

#11005 = M700 kontrolde PC tarafının IP adresidir. Kesinlikle değiştirilmemelidir.

#9711 = Makineye bağlayacağımız PC’nin IP adresi olacaktır. Dolayısı ile buraya yazdığınız IP’nin ilk 3 grubu #1926 nolu parametre ile aynı olmalıdır. Bizim örneğimizde #1926 numaralı makine IP’si 192.168.0.61 olduğundan ben bu #9711 nolu parametreyi 192.168.0.12 olarak ayarladım.

Evet; gördüğünüz üzere değişiklik yaptığımız tek parametre #9711 numaralı parametre oldu. Eğer aynı makineye 1’den fazla PC bağlamak istiyorsak Host2 (#9731), Host3 vs… gibi devam ederiz. #9711 numaralı parametreyi ayarladıktan sonra bu girdiğimiz IP adresini bir kenara not alıyoruz ve artık PC tarafını ayarlamaya geçiyoruz.

PC Tarafı için Ayarlar

CNC makinemize bağlamak istediğimiz kişisel bilgisayarımıza NC Explorer programını normal program kurar gibi kuruyoruz. Program ücretsiz olduğundan herhangi bir ekstra detay yada yapılması gereken işlem bulunmamaktadır.

İleride programı bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz Denetim Masası’ndan Program Ekle/Kaldır seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kurulumu tamamladıktan sonra bilgisayarımızın IP adresini makinede belirttiğimiz şekilde ayarlamamız gerekiyor. Bunun için öncelikle Masaüstü-Ağ Bağlantılarım-Sağ tıklıyoruz ve açılan menüden Özellikler (Properties) seçeneğini tıklıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünü elde ediyoruz. Buradan da Yerel Ağ Bağlantısına sağ tıklayıp Özellikler düğmesine basıyoruz.

Özellikler düğmesine bastıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsü geliyor, buradan da en altta bulunan Internet İletişim Kuralları TCP/IP düğmesine tıklıyoruz ve daha sonra Özellikler düğmesine tıklıyoruz.

Yukarıdaki işlemi de yaptıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünü alıyoruz, artık bilgisayarımızın IP değişikliğini yapacağımız sayfaya ulaşmış olduk. Aşağıdaki resme dikkatlice bakınız.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gerekli ayarları yaptıktan sonra bütün açık pencereleri Tamam diyerek kaydedip çıkınız. Makineniz M70, M70V, M700VS, M80 veya M800S serisi ise artık veri alışverişi yapabilirsiniz. ( Yine de yazının devamını okumanızı öneririm ) Ancak eğer CNC kontrol üniteniz M700VW veya M800W serisi ( Windows tabanlı ) ise ;

 • Başlat > Çalıştır > cmd yazınız ve Enter tuşuna basarak Windows komut ekranına geçiniz.

 • Yukarıda gördüğünüz komutu aynı şekilde yazıp Enter tuşuna basıyoruz ve böylece M700VW ve M800W serisi için de kurulumu tamamlanmış oluyoruz.

Not : NC Explorer programının kurulumu sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Not : Burada ki işlemleri eksiksiz yaptığımıza emin isek ve buna rağmen bağlantı sağlayamıyorsak Windows güvenlik duvarını, varsa bilgisayarınızda kullanılan üçüncü parti güvenlik duvarı yazılımlarını kapatıp deneyiniz.

Operasyonlar

Program Gönderme ve Alma

NC Explorer programını masaüstünüzden çalıştırınız. Eğer M700VW veya M800W serisi bir kontrole sahip iseniz makinede dahili bir hard disk vardır. Bu Hard diskin içeriğini görmek, program kopyalamak istediğinizde bir defalık bir kullanıcı adı ve parola girmeniz gerekir. Büyük ve küçük harf önemlidir, dikkate alınız.

User ID : Administrator

Password : CNC

M70, M700VS, M80 ve M800S serisi CNC kontrol ünitelerinde bu adıma gerek yoktur çünkü bu kontrol üniteleri üzerinde dahili bir HDD yoktur. DS klasörü bu kontrol ünitelerinde ön tarafa takılan CF kartı temsil eder.

Kopyalama makinenin kendi hafızaları arasında ( NC’den DS’e, DS’den HD’ye gibi) ve PC ile makine arasında olmak üzere ikiye ayrılır. İlk yöntem çok kullanılmayacak olmasına rağmen bilinmesinde fayda vardır.

 1. Zaten makinenin içinde bulunan (NC,DS yada HDD’sinde) bir programı makinenin başka bir hafızasına kopyalamak için Copy – Paste tuşları kullanılır.( Dosyaya sağ tıklayarak görülebilir)
 2. PC’den makineye program kopyalamak için Sürükle Bırak –yada Kopyala Yapıştır kullanılır.
 3. Makineden PC’ye program kopyalamak için dosyaya sağ tıklanır ve Copy to PC düğmesine basılarak bu işlem yapılır. ( Bu seçenek kullanıldığında ilgili programlar bilgisayarımızda C:\CNC CopyFiles klasörüne aktarılır. )

Program Silme

Silme işlemi için ilgili dosyaya sağ tıklayıp Delete düğmesine basmamız ve ardından bu işlemi onaylamamız yeterlidir. Aşağıda silme işlemi esnasındaki ekran görüntülerini bulabilirsiniz.

Program Çalıştırma

CNC makinemize göndereceğimiz programların boyutları düşünüldüğünde bu programları genel olarak DS yada HDD’ye atarız ve bu hafıza birimlerinden çalıştırırız.

 • CNC makinemizin mod anahtarının program çalıştırmak için uygun konumda ( Genelde Memory ) olduğundan emin oluyoruz.
 • Single block ile kontrol, ilerleme ve devirin düşürülmesi ve kontrollü çalıştırma için diğer gerekli güvenlik önlemlerini alıyoruz.
 • Ekranın altından Search butonuna basıyoruz.
 • Yine ekranın altından programı hangi hafızaya gönderdiysek o hafızayı seçiyoruz.
 • Ok tuşlarıyla programın üzerine gelip INPUT tuşuna basıyoruz.
 • Bu işlemlerden sonra ekranın altında Search Complete yazısı geliyor.
 • Cycle Start tuşuna basarak programımızı kontrollü bir şekilde çalıştırıyoruz.