Mitsubishi CNC | Dikey Eksen Düşme Engelleme

Dikey Eksen Düşme Engelleme Fonksiyonu

Dikey Eksen Düşme Önleyici Fonksiyonun temel amacı bir elektrik kesintisi halinde meydana gelebilecek takımın parça yüzeyine dalması gibi istenmeyen durumlarının önüne geçmektir. Mitsubishi CNC M70 ve M80 serisi kontrol ünitelerinde sürücülerin ve kontrol sisteminin standart olarak desteklediği bu özellik sayesinde düşey eksen parametrik olarak belirtilen miktarlar kadar elektrik kesintisi anında otomatik olarak anında ters yönde hareket edecektir. Böylelikle dikey eksenin ağırlığı nedeni ile iş parçası üzerine çok hafifte olsa düşme yapmayacak, dolayısı ile yüzeyde herhangi bir çizik vs. oluşmayacaktır. Ayrıca çok küçük takımlar ile çalışan CNC programlarında da bu nedenle oluşabilecek takım kırılma riski ortadan kalkmış olacaktır.

Parametreler

#2233 bit E : 1 Fonksiyonu açıp kapatmaya yarar. Parametrenin E biti 1 ise fonksiyon aktiftir 0 ise pasiftir. Örneğin 0000 ise pasif, 4000 ise aktiftir.

#2232 TOF : Torque Ofset parametresi; Düşey eksenlerde ve eğik eksenlerde üretici tarafından, eksenin boşta maruz kaldığı yüke göre hesaplanarak girilen bir karşı ağırlık parametresidir. Bu parametreye göre sürücü boşta iken üzerinde bulunan yüke göre bir karşı enerji harcar. Bu parametre (-) veya (+) olarak girilmiş olabilir. Bu parametreye göre elektrik kesintisi anında eksenin doğru yönde geri çekilmesi, malzemeye daha da dalmaması sağlanır.

#2248 EMGrt : Dikey Eksen Düşme Önleme Zamanı : HF motorlar için standart 200ms dir.

#2295 : Dikey eksen geri çekilme mesafesi 0-2000 mikrometre aralığında ayarlanabilir.

Not : Bu prosedür sadece dikey eksenler için değil tüm eksenler için uygulanabilir. Yalnız yatay eksenlerde #2232 TOF parametresi normalde 0 olduğundan önce bu parametre (+) yönde çekilme için 1, (-) yönde çekilme için -1 yapılması gerekmektedir. Böyle geri çekilme yönünü belirlemiş oluruz.