CNC Nedir ve Nasıl Çalışır?


CNC Nedir?

Bir CNC makinesi; bilgisayar kontrolü yardımı ile belli eksenleri sürerek ilgili motorlara hassas bir şekilde yapması gereken hareketleri anlatabilen sistemlerin bütünüdür. CNC makineleri yüksek hassasiyetli, yüksek hızlı ve tekrarlama hassasiyetleri çok yüksek üretim makineleridir. Havacılık, savunma, otomotiv, tüketim malları ve mobilya gibi sektörler başta olmak üzere hayatın içinde kullandığınız her ürünün üretiminde mutlak rol oynarlar. Bu konuda “Yoğurt” üretiminde CNC’nin rolünü nasıl açıklayabilirsiniz diye sorabilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki yoğurtun saklama kabını üretmek için kullanılan plastik enjeksiyon kalıpları da CNC makineleri ile üretilir. Bu yazımızda CNC Nedir ve Nasıl Çalışır? sorusuna cevap vereceğiz.

CNC Fikri Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Hareket kontrolü, dolayısı ile Numerik kontrol fikri 2. Dünya savaşının hemen sonrasında Amerika Hava kuvvetlerinin yüksek teknolojili uçaklara ihtiyacının artması ile ortaya çıkmıştır. O dönem üretilmek istenen “yeni tasarıma sahip” uçak parçalarının konvansiyonel (manuel) makinelerde üretilemiyor olması, ayrıca üretilenlerin de aynı hassasiyette çıkmıyor olması bu süreci hızlandırmıştır. İlk başarılı çalışma MIT’nin de ( Massachusetts Instute of Tecnnology ) desteği ile 1952 yılında Cincinati-Hydrotel freze ( İşleme Merkezi ) tezgâhında kendini göstermiştir. Günümüzde CNC makineleri temel olarak ilk çıktıkları amaca uygun olsalar da tip ve modellerinin çeşitliliği, kapasitesi ve barındırdıkları yeni teknolojileri ile icat edildikleri günden çok daha ileridelerdir.

CNC Makineleri Nasıl Çalışır?

Programlanabilir bir kontrol ünitesi; CNC Makineleri için kullanılan ortak dil diyebileceğimiz G kodları yardımı ile hareket eden servo eksenlere hangi hareketi, hangi hız-sıra-şekil ile yapacağı bilgisini iletir. Kullanılan G kodları işlenmek istenen parçanın takım yolu şekline göre kullanıcı tarafından kontrolöre ( NC ünitesine ) girilir. Kontrolör kullanıcı tarafından kendisine verilen bu bilgiyi motorları hareket ettirmek için kullanır. Programda yapılacak hareketlerin niteliğini sisteme anlatmak için G kodu kullanılır iken aynı zamanda kullanılacak aksesuarların kontrolü için de ( Örn : Su açma, İş mili Çevirme vs..) M komutları kullanılır.

Başka bir deyişle;

Diyelim ki bir delik delmek istiyorsunuz. Bu durumda işlem sırası;

  • Delik delinecek malzemeyi bir CNC makinesine bağlayınız.
  • Sisteme G kodu yardımı ile deliği nereye-nasıl-hangi hızlar ile delmek istediğinizi giriniz.
  • Bu deliği delerken kullanılacak aksesuarları M kodu ile çalıştırınız. ( Örn : Sooğutma sıvısı aç-kapa)
  • Delik delindikten sonra programı sonlandırınız.

Ancak bunların hepsinden önce sisteme iş parçasının ve kesici takımın nerede olduğunu söylememiz ( Gerekiyor ise referans’a göndermek – mutlaka iş parçası sıfırı tanıtmak – gerekiyor ise takım ofseti kullanmak ) gerekir.

Peki milyonlarca koordinatı kaç yılda yazarız?

CAD/CAM

Neyse ki CAD/CAM programları var, teşekkürler, gerçekten. Başka bir yazımızda CAD/CAM Nedir? konusuna detaylı olarak gireceğiz ancak genel olarak CAD programı üretilmek istenen ürünün üç boyutlu çizim programları ile tasarlanması ve çizilmesi, CAM programı ise CAD programı ile çizilmiş bir tasarımın işlenmesi için gerekli olan takım yollarını G kodlarına çeviren sistemlerdir. Catia, Solidworks, Cimatron ve Rhino gibi onlarca popüler CAD/CAM programı bulunmaktadır ve CAM programları makinenize göre değişiklik ( Makinenizin anlayacağı şekilde kod üretmek için – post prosesi ) gösterebilir. Çoğu CAM programı ayrıca kendi içinde simülasyon fonksiyonu bulundurur ve böylelikle iş parçası fiziksel olarak işlenmeden önce bilgisayarda simüle edilerek muhtemel hataların önüne geçilebilir.

Son olarak;

Burada değinmediğimiz birçok detay var ve ayrıca konuya yabancı iseniz elbette böyle bir yatırım yapmadan önce maliyet analizi, işletme maliyeti ve eğitim-bakım maliyetleri gibi konuları gözden geçirmeniz gerekir.