CNC Makineleri | Güvenlik Önlemleri


CNC Güvenlik Önlemleri

  • Programlarınızı direkt olarak iş parçası üzerinde denemeyiniz, öncelikle mutlaka simülasyon yada boşta deneyiniz. Bir üretim başlatmadan önce adım adım ilerleme (Single Block), ilerleme hızları yüzdelerini kısarak yavaşça kontrol etme, makine kilidi (machine lock) tuşuna basarak hareketleri iptal etme veya takım tutucuyu çıkararak boşta deneme gibi imkanlardan faydalanınız. Makinenin ve iş parçası programının doğru şekilde çalıştığını kontrol etmemek makinenin beklenmedik şekilde davranmasıyla sonuçlanarak iş parçasına ve/veya makineye zarar verebilir veya kullanıcının yaralanmasına neden olabilir.
  • Makineyi çalıştırmadan önce girilen verileri tümüyle kontrol ediniz. Makinenin hatalı şekilde belirtilen verilerle çalıştırılması, makinenin beklenmedik şekilde davranmasıyla sonuçlanarak iş parçasına ve/veya makineye zarar verebilir veya kullanıcının yaralanmasına neden olabilir.
  • Belirlenen ilerleme hızının mevcut işleme için uygun olduğundan emin olunuz. Uygun ilerleme hızı takım, devir, malzeme cinsi ve diğer bir çok etkene bağlıdır. İdeal ilerleme hızını belirlemek için makine ve takım kataloğu ile gelen teknik dokümanları inceleyiniz. Uygun olmayan kesme hızlarının kullanılması makinenin beklenmedik şekilde davranmasına ve iş parçasının ve/veya makinenin zarar görmesine veya kullanıcının yaralanmasına neden olabilir.
  • Bir takım telafisi fonksiyonunu kullanırken, kompanzasyonun yönünü ve miktarını tam olarak kontrol ediniz. Takım telafisinde yön, ölçü, tip gibi değişkenlerin yanlış kullanılması makinenin beklenmedik şekilde davranmasıyla sonuçlanarak iş parçasına ve/veya makineye zarar verebilir veya kullanıcının yaralanmasına neden olabilir.
  • CNC parametreleri fabrikada ayarlanır. Genellikle bu parametreleri değiştirmek gerekmez. Ancak değişiklik yapmak zorunda kalırsanız, değişiklik öncesinde mutlaka mevcut parametrelerin yedeğini alınız ve değiştirmek istediğiniz parametrenin amaç ve değer anlamında doğru olduğundan emin olunuz. Bir parametrenin yanlış şekilde ayarlanması makinenin beklenmedik şekilde davranmasıyla sonuçlanarak iş parçasına ve/veya makineye zarar verebilir veya kullanıcının yaralanmasına neden olabilir.
  • CNC makineleri ile birlikte gelen teknik kitaplar (operatör kılavuzu ve programlama kılavuzu gibi..) opsiyonel olanlar dahil olmak üzere makinenin fonksiyonları hakkında genel bir açıklama sağlar. İsteğe bağlı fonksiyonların bir makine modelinden diğerine farklılık göstereceğini akılda tutunuz. Bu nedenle kılavuzlarda açıklanan bazı fonksiyonlar gerçekte belirli bir model için kullanılabilir olmayabilir. Şüpheniz varsa, makinenin teknik özelliklerini kontrol ediniz.
  • Bazı fonksiyonlar makine üreticisine göre kullanım ve tasarım anlamında farklılık gösterebilir. Bu tarz fonksiyonları kullanırken mutlaka makine üreticisi tarafından sağlanan dokümanlardan faydalanınız.

Not: Programlar, parametreler ve makro değişkenleri CNC ünitesinde kalıcı bellekte depolanır. Genellikle makine kapatılsa bile bunlar korunurlar. Ancak bu tür veriler yanlışlıkla silinebilir veya bazı sorunların çözümü için tamamen silinmek zorunda kalabilir. Bu tarz bir durumda makinenizin tekrar çalışır hale getirilebilmesi için düzenli olarak mutlaka yedekleme yapınız ve yedek kopyasını güvenli bir yerde saklayınız.