CNC Eğitim | G43-G44-G49 Komutu | Takım Boy Telafisi ve İptali

Takım Boy Telafisi Açıklaması

Bildiğiniz üzere CNC makinelerde uzun yıllardır magazin sistemi kullanılmakta olup ayrıca günümüzde bir iş parçasını işlemek için onlarca farklı takımın kullanılması gerekmektedir. Birden fazla takımı magazin sistemine bağlamak tek başına bu takımları kullanmaya yetmez -zira her takımın tutucuya bağlanma şekli ve uzunluğu farklı olacaktır. Bu farklılıkların ölçülmesi, sisteme girilmesi ve bu fark kadar “takım numarasına göre” sistemin işleme ekseninin ( Genellikle Z ) otomatik olarak kompanzasyon yapması bütün takımları tek seferde, tek programda ve ara bir işlem yapmadan kullanmamıza imkan tanır. CNC makinelerde ( Genel olarak CNC Torna ve İşleme Merkezi ) G43, G44 ve G49 komutları takım boy telafi fonksiyonu (kompanzasyon) için kullanılır.

Takım Boy Telafisi Uygulaması

Kullanmaya başlamadan önce bilinmesi gereken ofset sayfasına girilmesi gereken değerlerin (boylar arasındaki farklar) bir noktayı referans alması gerektiğidir. Yani 3 numaralı takım 15mm uzun veya kısadır demek eksiktir -zira makine size “Neyden? Uzaydaki hangi noktadan daha kısa?” sormak ister. Dolayısı ile ya herhangi bir takımın sıfır noktasından ( piyasada genel olarak referans takım diye geçer) yada hiç referans takım düşünmeden herhangi bir makine sıfırından (G54-G59) olan farklar girilerek ayarlanabilir. Referans takım yöntemi kullanılacak ise bu takımın ofset değerine (H tablosu) herhangi bir değer girilmez, 0 bırakılır. Sırası ile anlatmak gerekirse;

  • Herhangi bir takımı referans takım olarak belirleyin (Örn : 1 nolu takım) ve iş parçasında referans alabileceğiniz bir noktaya dokunup takımı G54-G59 arası bir koordinat sisteminde sıfırlayın, ofset sayfasındaki takıma ait değeri “0” bırakın-ayarlayın.
  • Relative ( Göreli ) Pozisyon değerini sıfırlayın ve takımı yukarı kaldırın.
  • Diğer takımları aynı referans takım ile dokunduğunuz yere tek tek aynı hassasiyette dokundurun ve ekranda Relative (Göreli) pozisyonda gördüğünüz değeri (bu değer referans takım ile bu takım arasındaki farkı vermiş oluyor) mevcut takımın ofset sayfasında ilgili yere ( Genelde ofset sayfası altında H ile belirtilen adreslere) giriniz.
  • İlgili işlemi tüm takımlar için yapınız.
  • Program içinde ilgili takımı çağırdıktan sonra ( Örn : M6 T4 ) aşağıda anlatıldığı şekilde takım telafi komutlarını kullanın.

Takım Boy Telafisi Kodları ve Formatları

G43 Kodu

G43 H__ Z__ ;

G43 kodu pozitif yönde ( + ) takım boy telafi komutudur ve bu yönde kompanzasyon yapmak için kullanılır.

Örnek :

G43 H05 Z100.;

Makine kontrol ünitesinde bulunan Tool Offset (Takım ofset) sayfasında 05 numaralı ofset tablosuna girdiğim değer kadar pozitif yönde boy telafisi (kompanzasyon) yap ve Z100. ölçüsüne (pozisyonuna) git.

G44 Kodu

G44 H__ Z__ ;

G44 kodu negatif yönde ( – ) takım boy telafi komutudur ve bu yönde kompanzasyon yapmak için kullanılır.

Örnek :

G44 H08 Z50.;

Makine kontrol ünitesinde bulunan Tool Offset (Takım ofset) sayfasında 08 numaralı ofset tablosuna girdiğim değer kadar negatif yönde boy telafisi (kompanzasyon) yap ve Z50. ölçüsüne (pozisyonuna) git.

G49 Kodu

G49 ;

G49 kodu takım boy telafisi iptal komutudur ve sistemde geçerli olan (pozitif ve negatif dahil) tüm takım boy telafisi ( kompanzasyonu) komutlarını pasif hale getirir.